Hoppa till sidans innehåll

USK-loppet 2014, vuxna


Resultatlista 10 km      
HERRAR        
Placering Namn År Klubb Tid
M Elit        
1 Anton Bengtsson 1989 Stenungsunds FI 36,04
2 Mikael Gren 1980 Hälle IF 36,37
3 Andreas Klasson 1983 Hälle IF 38,00
4 Karl Olsson 1996 USK 39,11
5 Johan Andersson 1986 Trollhättan SOK 39,39
6 Daniel Kempe 1980 UIS 39,43
7 Erik Olsson 1980 UCK 39,57
M 35      
1 Henrik Vangenmo 1975 IK Granit 41,12
2 Andreas Forsmark 1980 Harrys 43,29
3 Richard Johansson 1978 Ellenö IK 44,35
4 Fredrik Olsson 1975 Bokenäs IF 45,17
M 40      
1 Johan Brochman   GKN Aerospace 38,11
2 Johan Sjöberg   Ljunskile FK 38,47
3 Peter Nilsson 1970 IK Granit 40,33
4 Gustaf Tobiesson 1971  USK 42,00
5 Urban Eriksson 1974  Stenshults IF 42,05
6 Per Einarsson   Brattås CK 44,29
7 Olov Olsson 1969 Uddevalla sim 46,00
M 45      
1 Per-Olof Andersson 1966 TV 88 38,41
2 Nicolaus Fager 1967 Hälle IF 39,49
3 Emanuel Olsson 1968 GKN Aerospace 42,15
4 Nils Johansson   USK 42,50
5 Lars Eklund   TIF 42,54
6 Joachim Arbin 1969 USK 44,23
7 Timo Hellberg 1968 USK 46,54
M 50      
1 Thomas Bengtsson 1963 Stenungsunds FI 38,27
2 Stig Andersson 1963 USK 40,38
3 Christer Pettersson 1962 Stenshults IF 41,16
4 Stefan Persson 1964  GKN Aerospace 45,48
5 Alf Hultén 1964 Care of Sweden, Svenljunga 67,29
M 55      
1 Per Klevestedt 1958 Friskis o svettis Thn 37,02
2 Carl-Ivar Johansson 1959 USK 46,04
3 Stefan Karlsson 1956 USK 49,26
4 Peeter Vöigemast 1957 GKN Aerospace 53,09
5 Bengt Olofsson 1958   57,56
M 60      
1 Jan Hagelbrand 1954 Hagens AIK 42,41
2 Stellan Olsson 1944 USK 44,12
3 Roger Buhrman 1949 GKN Aerospace 50,13
4 Gunnar Schriwer 1951 Verdandi Fyrstad 51,21
5 Håkan Jansson 1947 Spring Åmål 55,33
         
DAMER 
     
Placering Namn År Klubb Tid
K Elit        
1 Linn Nilsson 1990 Hälle IF 37,28
2 Sylvia Gross 1992 TIF 44,21
3 Laura Vilkeviciute   IK Orient 45,30
4 Ida Siggelkow 1986 GKN Aerospace 57,00
K 35      
1 Jenny Andersson 1975  USK 43,40
2 Anna Wallebäck   USK 46,19
K 40      
1 Linda Ström   GKN Aerospace 53,07
K 45      
1 Lena Bryngelsson 1965  USK 53,25
K 50      
1 Ingrid Spetz 1962 USK 60,54
       
M+K Motion 10 km      
Placering Namn År Klubb Tid
1 Henrik Gustafsson 1981 Munkedals SOK 39,16
2 Samuel Schenberg 1972 USK 41,51
3 Pontus Forkman 1990 Stenshults IF 43,02
4 Robert Persson 1977   43,25
5 Klas Persson 1973 USK 43,44
6 Jonas Andersson 1987 Rådanefors IF 44,00
7 Tommy Carlsson     44,40
8 Stefan Andersson 1979 USK 44,52
9 Madelaine Hansson 1986   45,57
10 Lars-Åke Andersen 1965 GKN Aerospace 46,05
11 Magnus Larsson 1972   48,03
12 Ulf Ponner   USK 48,49
13 Egon Andersson 1969    49,17
14 Peter Nohlin 1965 GKN Aerospace 49,41
15 Claes Ostwald 1980 Uddevalla Kendo 49,56
16 Timo Lauljainen 1968 USK 50,21
17 Ilari Rangell 1962 USK 51,14
18 Thomas Carlsson 1969 USK 51,16
19 Daniel Ostwald 1975   52,47
20 Rune Niklasson 1961 Munkedal SOK 53,10
21 Jan Gerard Vosselman 1972  UCK 53,10
22 Gunnar Håkansson 1957 GKN Aerospace 53,44
23 Robin Niklasson   Munkedal SOK 54,12
24 Åsa Pettersson   Friskis o svettis U-a 54,17
25 Claes-Olov Ahnell 1951 Lundqvist bygg, Thn 54,55
26 Lars Olsson 1973   56,27
27 Åsa Fred 1976 Almagens 60,04
28 Pernilla Bruzelius-Olofsson 1971   63,22
29 Ove Nilsson   USK 68,17
30 Olof Hansson 1949 USK 69,05
31 Ulf Lindén 1958   69,58

 

M+K Motion 5 km      
Placering  Namn År Klubb Tid
1 Rickard Andreasson   IFK Lane 21,35
2 Ulf Holmén 1973   21,49
3 Håkan Anderson 1971 USK 23,05
4 Jessica Holmén
  23,10
5 Thomas Andersson 1954 IK Granit 23,40
6 Ronja Rungberg 1987 USK 24,11
7 Lisa Karlsson 1980 IK Granit 24,23
8 Noel Karlsson 2001 IK Granit 25,19
9 James Gladh 1977 Trollhättans FIK 25,32
10 Madeleine Blom 1971   25,48
11 Cecilia Larsson  1973 IK Granit 26,59
12 Anders Fredriksson 1957   27,38
13 Marie Andreasson 1959 USK 27,46
14 Annelie Johansson     28,04
15 Urban Wedberg 1965 Orient 29,05
16 Kajsa Wedberg 1972 Orient 29,05
17 Hanna Lindvall 1987   29,43
18 Victor Blom 1986   29,43
19 Jonny Jonsson 1962 Activeus 29,49
20 Pontus Roos 1976   34,10
21 Christian Abrahamson 1975 USK 38,06
22 Mats Nyman 1976 Vårgårda CK 38,14
23 Holger Nilsson  1940  IK Granit 43,02
24 Pia Eriksson 1972 Activeus 45,30
25 Maud Abrahamsson 1955 USK 47,05
26 Bodil Arvidsson 1955    57,02
27 Birgit Axelsson 1940 USK 57,03
Uppdaterad: 10 NOV 2015 19:38 Skribent: Monica Pettersson

 

 

Träningskläder 

Exklusiv tränings/fritidskollektion för dig som är medlem i USK. Välkommen att prova och köpa i Bjursjöstugan.

Tränings- och tävlingskläder finns att att se under Kläder. 

För boulesektionen finns fler kläder under fliken Boule.

Postadress:
Uddevalla SK
Bjursjöstugan, Box 145
45116 Uddevalla

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info