Hoppa till sidans innehåll

USK-loppet 2015, vuxna


Vi tackar våra sponsorer Deval och Söderberg&partners för priserna

 

Resultat 10 km    
       
Klass 1 Män Elit    
Placering Namn Klubb Tid
1 Yared Admasu Hälle IF 32,12
2 Mikael Bäcklund Högby IF 34,08
3 Anton Bengtsson Stenungsunds FI 34,24
4 Johan Gunnarsson USK 39,37
5 Karl Olsson USK 40,22
       
       
Klass 3 Män 35    
Placering Namn Klubb Tid
1 Andreas Forsmark Harrys 44,49
       
       
Klass 5 Män  40    
Placering Namn Klubb Tid
1 Erik Framme  Hälle IF 34,57
2 Klas Persson USK 41,34
3 Fredrik Kronlid Stala 42,23
4 Per Einarsson Brattås CK 43,02
5 Jan Gerard Vosselman Uddevalla CK 51,48
       
       
Klass 7 Män 45    
Placering Namn Klubb Tid
1 Peter Nilsson IK Granit 41,28
2 Olov Olsson Uddevallasim 45,58
3 Tommy Svensson Harrys 48,17
       
       
Klass 9 Män 50    
Placering Namn Klubb Tid
1 Christer Pettersson Stenshults IF 41,05
2 Leif Larsson USK 44,49
3 Stefan Jansson GKN Aerospace 48,03
       
       
Klass 11 Män 55    
Placering Namn Klubb Tid
1 Peeter Vöigemast GKN Aerospace 53,13
       
       
Klass 13 Män 60    
Placering Namn Klubb Tid
1 Bengt Olsson Tanums IF 42,55
2 Ulf Johansson Stenungssunds FI 44,21
3 Leif Larsson HGF 51,47
4 Gunnar Schriver Verdandi 52,12
5 Leif Johansson GKN Aerospace 53,55
       
       
  DAMER    
Klass 2 Kvinnor elit    
Placering Namn Klubb Tid
1 Linn Nilsson Hälle IF 36,23
2 Silvia Gross TIF 42,36
       
       
       
Klass 6 Kvinnor 40    
Placering Namn Klubb Tid
1 Linda Ström GKN Aerospace 48,46
       
       
Klass 8 Kvinnor 45    
Placering Namn Klubb Tid
1 Suzanne Sörqvist Friskis och Svettis U-a 48,09
2 Eva-Lott Elefant GKN Aerospace 52,42
       
       
       
       
Klass 15 M+K Motion    
Placering Namn Klubb Tid
1 Rickard Andreasson Oddevold 40,01
2 Robert Persson   42,22
3 Dash Maloney   42,29
4 Stefan Andersson USK 44,36
5 Fredrik Bengtsson GKN Aerospce 46,24
7 Ulf Ponner USK 47,27
8 Stefan Malm   48,18
9 Åsa Pahlen Vbg Roddklubb 49,20
10 Lars Olsson USK 54,01
11 Ingela Hernelind USK 54,35
12 James Gladh   54,57
13 Per olofsson   56,34
14 Pia Sarheim olsson   57,09
15 Åsa Libäck USK 57,42
16 Ulf Lindén   65,42
17 Anders U Bolt   85,53

 

Resultat 5 km    
       
Placering Namn Klubb Tid
1 Lovisa Keterlins Strömstads löparklubb 20,13
2 Ronja Rungberg  USK 20,46
3 Tomas Gutke Uddevlla IS 24,01
4 Martin Haglund IK Rossö 24,09
5 Ulrika Karlsson USK 24,14
6 Christer Bratt IK Friskis&Svettis 25,24
7 Anna Kronlid Stala 28,22
8 Anna Olausson   28,45
9 Ingrid Spetz USK 28,54
10 Eva Gerdén    29,40
11 Zandra Persson   30,34
12 Nathalie Storck Uddevalla Blue Rocks 31,00
13 Eva nilsson   31,13
14 Håkan Storck Uddevalla Blue Rocks 31,14
15 Catrin Wikblad USK 32,15
16 Hans- Evert Nilsson   32,19
17 Ove Nilsson   33,23
18 Mats Nyman   35,37
19 Inga Andersson   36,52
20 Lennart Jakobsson Uddevalla Blue Rocks 39,07
21 Holger Nilsson IK Granit 43,26
Uppdaterad: 05 OKT 2015 20:33 Skribent: Monica Pettersson

 

 

Träningskläder 

Exklusiv tränings/fritidskollektion för dig som är medlem i USK. Välkommen att prova och köpa i Bjursjöstugan.

Tränings- och tävlingskläder finns att att se under Kläder. 

För boulesektionen finns fler kläder under fliken Boule.

Postadress:
Uddevalla SK
Bjursjöstugan, Box 145
45116 Uddevalla

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info