Hoppa till sidans innehåll

USK-Loppet 2019


Maud Abrahamsson är fotgraf till alla bilder från USK-loppet 2019

Klicka på bilden för att se bildtext och få bilden lite större 

01 Alfred Isaksson, Valle IF, får utöver medaljen också såpbubblor av Robert Eskilsson inför stolt mamma.
02 Carl Lindeskär, Hälle IF, sprang genom målet så fort att Gunilla Olsson fick springa i kapp och dela ut medaljen.
03 Några av de snabbaste deltagarna i pojkar och flickor nio år. De sprang 1.600 meter.
04 Sigge Gustavsson, TFIK, sprang 1.600 meter och blev tvåa i pojkar 9 år.
05 Starten på 2,5-kilometersloppet, som var ett varv på elljusspåret.
06 Segraren Jonas Magnusson, Hälle IF på väg in i mål, följd av Algot Wedberg, Hälle IF. Båda tävlar i P15.
07 Vinnaren Tilda Knauer, Hälle IF, nära målet på 2,5 kilometer. (F17)
08 Vinnaren Anton Arvidsson, Brattås CK, på väg mot mål. (P11)
09 Hällelöparna Viktor Jernberg, Hanna Strand och Nelly Elned nära målet. De följs av Isac Missin, Brattås CK, och Ester Strand, Hälle IF .
10 Hampus Karlsson, Oddevold (P15).
11 Några av funktionärerna i målområdet vid elljusspåret.
12 Benjamin Åberg, Hälle IF, leder i första backen direkt efter start på sju kilometer.
13 God tvåa i första backen Ambesager Tekleweini, följd av Johan Larsson, AB Backa Elservice, och Jan Danielsson, Uddevalla.
14 Christer Olsson, Uddevalla SK, följd av från vänster Peter Nilsson, IK Granit, Mattias Pettersson, och Albin Olausson, båda Brattås CK.
15 Främst, från vänster Peter Strömberg, Trollhättans IF friidrott, och Linus Nilsson, GKN Aerospace.
16 Mats Nyman, tätt följd av från vänster Eva Bergström och Eva Nilsson, och Kåre Tjällgren, samt bakom dem Hans-Evert Nilsson.
17 USK-loppets meste deltagare. Holger Nilsson, IK Granit, har varit på plats samtliga 45 gånger.
18 Erik Framme, ledde 14-kilometersloppet direkt. Efter honom följer bland andra Fredrik Johansson, Alexander Blom och Dashiel Maloney.
19 Direkt efter täten ses Gustaf Tobieson, Uddevalla SK, och Alexander Sandström Trollhättan IF.
20 I tredje gruppen jagar Christer Pettersson, Robert J Stenstavold, Anders Byström, Nicholaus Fager, och Anders Norström.
21 Eric Gard, följd av bl.a Katja Saari och Petter Malmström, Bengt Ohlsson, Hans Eriksson och Karl Eriksson.
22 Segerviss Thomas Augustsson, följd av Gunnar Schriwer, Stefan Mellgren, och Roger Buhrman.
23 Vinnaren i klass 1 (Män Elit) Fredrik Johansson, Ullevi FK.
24 Segraren i klass 10 (K50) Katja Saari, Uddevalla SK.
25 Från vänster, tvåan i klass 3 (M35) Stefan Norström, RTJ Stor-Göteborg, och segraren Alexander Blom, Högsäters SK.
26 Från vänster, tvåan i klass 5 (M40) Alexander Sandström, Trollhättans IF, och vinnaren Dashiel Maloney, Uddevalla SK.
27 klass 7 , Från vänster, tvåan Gustaf Tobieson, USK, etta Erik Framme, Hälle IF, och trea Robert J Stenstavold, Hälle IF.
28 Från vänster, tvåan i klass 9 Emanuel Olsson, GKN Aerospace, vinnaren Nicholaus Fager, Hälle IF, och trean Petter Malmström, Uddevalla SK.
29 Från vänster, tvåan i klass 11 (M55) Karl Eriksson och segraren Christer Pettersson, Stenshults IF.
30 Från vänster, tvåan i klass 13 Thomas Augustsson, USK, etta Bengt Ohlsson, Tanums IF, och trean Stefan Mellgren, Uddevalla SK.



Träningskläder 

Exklusiv tränings/fritidskollektion för dig som är medlem i USK. Välkommen att prova och köpa i Bjursjöstugan.

Tränings- och tävlingskläder finns att att se under Kläder. 

För boulesektionen finns fler kläder under fliken Boule.

Postadress:
Uddevalla SK
Bjursjöstugan, Box 145
45116 Uddevalla

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info